5 Temmuz 2012 Perşembe

Online Alışverişte Sanal Kart Devri

2000'li yıllarda herkesin karşı olduğu ve "en güvensiz alışveriş" olarak nitelendirilen online alışveriş, bugün ülkemizde çılgınlık boyutuna ulaşmış durumda. Giyim ve elektroniği online satın almanın ötesinde, artık fotoğraflarımızı bile online bastırır durumdayız. Hal böyle olunca, internet üzerinden ödeme yapabilmek için de Kredi Kartı kullanmak son derece yaygın bir yol haline geldi. Aslında birçok online mağaza banka havalesini de ödeme şekli olarak kabul ediyor ancak, işlemin zorluğu yüzünden çok az tercih edilen bir sistem. Bunların arasında en güvenli sistemlerden birisi PayPal, fakat bu da Türkiye'de daha kendini yeteri kadar göstermiş değil. 


Online alışverişlerde kredi kartı kullanımı, her ne kadar yaygın olsa da, çok güvenli değil aslında. Online mağazalar kullandıkları çeşitli güvenlik sistemleri ile sitelerini daha güvenilir hale getirmek için çabalasalar da, kendi bilgisayarınızdaki güvenliğe dikkat etmiyorsanız hala risk altındasınız demektir. Çünkü asıl tehlike, sizin bilgisayarınızdan yapılan işlemleri takip edebilecek zararlı yazılımlardır. Bunun için de kaliteli bir virüs programı kullanmanızı ve sık sık bilgisayarınızı zararlı yazılımlara karşı taramanızı öneririz.


Tüm bunların yanında, sizi çok daha fazla rahatlatacak bir başka uygulama daha var; Sanal Kart. Bugün Türkiye'deki hemen hemen her banka, kredi kartının yanı sıra sanal kart hizmeti de vermekte. Sanal Kart, aslında bir tür kredi kartı, ama fiziksel bir varlığı yok ve kullanım limitini kendiniz oluşturuyorsunuz. İçerisinde hiçbir "imza" veya kişisel bilgi bulunmadığından da, özel bilgileriniz tamamen güvende oluyor. Sanal kartınızı online bankacılık veya telefon bankacılığı ile 5 dakikada hazırlatabilir, hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Online alışverişin cazibesi olan ucuzluktan ödün vermeden, güvenle alışveriş yapmak için sanal kartı denemenizi mutlaka öneriyoruz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder