17 Ocak 2013 Perşembe

Sağlıklı Cildin 4 KuralıBugün Moda Türkiye sitesinde çok güzel bir yazıya rastladım ve sizlerle paylaşmak istedim! Bayanlar, her ne kadar tonla para dökse de, bu cilt bakımı konusunda bir türlü tatmin olamazlar. Herkesin istediği yumuşacık, ipeksi bir cilt evet. Ancak bunun tek sahibi sadece bebekler mi? Aslına bakarsanız hayır. Kadın cildi de, iyi bakıldığı takdirde, aynı bebek cildi gibi pürüssüz ve güzel olabilir. Nasıl mı? İşte size 4 olmazsa olmaz:Cildi Sık Sık Nemlendirmek:
Evet, cildi nemlendirmek önemli, ve herkesin yaptığı birşey. Ancak buradaki püf noktası, bu işlemin sık sık yapılması! Sadece sabah evden çıkmadan, ya da gece yatmadan yapmak yetmez. Gerek değişen atmosfer koşulları, gerek havadaki toksinler, güneş, zararlı yiyecekler, stres... Bunların hepsi cildin daha hızlı kurumasına neden oluyor. Dolayısıyla, sürekli yanımızda kaliteli bir nemlendirici bulundurarak; gün içerisinde cildimize zaman ayırmamız çok önemli.Cildin İlacı Vitaminler:
Özellikle A, B, C ve E vitaminleri cilt için hayati önem taşımakta. Bu vitaminler aslında çeşitli gıdalardan alındığı gibi, zaten vücudumuzda da bulunmakta. Ancak UV ışınları bu vitaminlerin etkilerini ve vücuttaki miktarını önemli ölçüde düşürüyor. Dolayısıyla ya daha fazla sebze ve meyve tüketilmeli, ya da çeşitli medikal kaynaklar ile bu vitaminler takviye olarak alınmalı. Özellikle B vitamini eksikliği çok fazla cilt sorununa neden olmakta.Bitkisel İçerikli Ürünler:
Her ne kadar dermatolojik olarak test edilmiş olsa da sadece kimyasal olarak üretilen ürünlerin cilt üzerindeki yan etkileri tartışılmaz. Ancak bitkisel ürünler, vücudun çok daha kolay tolare ettiği ve alerjen özelliği daha düşük olan ürünler. Özellikle çabuk kızaran, hassas bir cildiniz var ise bitkisel kaynaklı ürünler sizin için daha da önemli olmakta. Uzmanların özellikle önerdiği bitkisel kaynakların başında ise yulaf ezmesi, krizantem, meyankökü, aloe vera, papatya ve zerdeçal gelmekte!Seramide'in Çok Önemli:
Cildin en üst katmanında doğal olarak bulunan Seramide hem nemi cilt içerisinde tutar, hem parlak ve sağlıklı bir görüntü verir, hem de cildin esnekliğini korumasını sağlar. Ancak bu çok önemli Seramide de ne yazık ki kötüleşen çevre koşulları ile birlikte cildimizde etkisini yavaş yavaş yitiriyor. Neyse ki bir çok ünlü marka Seramide takviyesi ürünler üretmekte. Bu ürünler pahalı olmak ile birlikte mutlaka edinilmesi gerekenlerden diyebiliriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder